Podsumowanie CLJ 2015/2016

Z nieba do piekła i z powrotem – to droga jaką pokonali młodzi zawodnicy Gwarka Zabrze, którzy w sobotę walczyli z Ruchem Chorzów o utrzymanie w Centralnej Lidze Juniorów. Mecz zakończył się wygraną zabrzan 3:2 i to oni pozostają w CLJ na kolejny sezon. Co działo się na innych boiskach? Prezentujemy podsumowanie 30. serii gier.

GRUPA ZACHODNIA

Najlepszy w grupie zachodniej Lech Poznań przed ostatnią kolejką wyprzedzał Pogoń Szczecin o dwa punkty. Gdyby więc „Kolejorz” przegrał swój ostatni mecz, a „Portowcy” zgarnęliby komplet punków, to rzutem na taśmę rywalizację w grupie zachodniej wygraliby szczecinianie. Niespodzianki jednak nie było, ponieważ Lech pokonał na wyjeździe ostatnią w tabeli Arkę Nowa Sól 5:0. Punkty zgubiła Pogoń, która w Poznaniu zremisowała z Wartą 2:2. Wicemistrzowie Polski z poprzedniego sezonu ostatecznie zakończyli zmagania z czteropunktową przewagą nad zespołem ze Szczecina.

Kluczowe dla losów utrzymania w Centralnej Lidze Juniorów spotkanie odbywało się w Zabrzu, gdzie Gwarek podejmował Ruch Chorzów. Przed pierwszym gwizdkiem sędziego gospodarze zajmowali miejsce w strefie spadkowej, a do znajdujących się tuż nad kreską gości tracili dwa punkty. Do pozostania w CLJ na kolejny sezon zabrzanie potrzebowali więc wygranej, chorzowianom wystarczał remis. Po pierwszej połowie Gwarek już „witał się z gąską”, ponieważ na przerwę schodził z wynikiem 2:0. „Niebiescy” nie zamierzali składać broni i w efekcie doprowadzili do wyrównania. Ostatnie słowo należało jednak do miejscowych, którzy zdobyli bramkę na wagę zwycięstwa i pozostania w lidze na kolejny sezon. Oprócz Ruchu z rozgrywkami już wcześniej pożegnały się drużyny Arki Nowa Sól, Pomologii Prószków i Zawiszy Bydgoszcz.

30. KOLEJKA GRUPY ZACHODNIEJ CLJ

Arka Gdynia – Zawisza Bydgoszcz 2:1
Pomologia Prószków – Śląsk Wrocław 1:1

Falubaz Zielona Góra – Zagłębie Lubin 0:1
Arka Nowa Sól – Lech Poznań 0:5
Bałtyk Koszalin – Lechia Gdańsk 3:0
Warta Poznań – Pogoń Szczecin 2:2
Gwarek Zabrze – Ruch Chorzów 3:2
FC Wrocław Academy – Górnik Zabrze 2:2

GRUPA WSCHODNIA

Jagiellonia Białystok, która już wcześniej okazała się najlepsza w grupie wschodniej, w meczu 30. kolejki wygrała z Wisłą Kraków 2:0. Zwycięstwo odniosła także druga w tabeli Legia Warszawa, mistrzowie Polski rozbili w Ełku tamtejszy MKS 5:0. Choć były to ostatnie mecze sezonu zasadniczego, gra w Centralnej Lidze Juniorów toczy się dalej. Już w najbliższą środę odbędą się pierwsze mecze półfinałowe, w których Legia Warszawa zmierzy się z Lechem Poznań, a Pogoń Szczecin podejmie Jagiellonię Białystok. Rewanże zostaną rozegrane trzy dni później. Jest o co walczyć, ponieważ zwycięzca finału otrzyma tytuł Mistrza Polski i zapewni sobie prawo gry w UEFA Youth League, czyli w młodzieżowej Lidze Mistrzów!

Hutnik Nowa Huta, MKS Ełk, KSZO 1929 Ostrowiec Świętokrzyski i Stal Rzeszów to zespoły z grupy wschodniej, których nie będziemy oglądać w kolejnej edycji Centralnej Ligi Juniorów.

30. KOLEJKA GRUPY WSCHODNIEJ CLJ

KSZO 1929 Ostrowiec Świętokrzyski – TOP 54 Biała Podlaska 0:4
Jagiellonia Białystok – Wisła Kraków 2:0
MKS Ełk – Legia Warszawa 0:5